Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Návrhy na aktivity OZ PD do spoločnosti (a diskusia o nich).

Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Paul Pirovits » Uto 24. Sep 2013 16:12:47

Vážení členovia Rady,

na poslednej schôdzi Rady sa hovorilo o možnosti započatia spolupráce so švajčiarským veľvyslanectvom na Slovensku vo veci podpory priamej demkracii pre občanov na Slovensku. Dohodli sme sa, že k prvému zoznamovaciemu stretnutiu by malo dôjisť v malom počte.

Dnes som stanovisko tlmočil sprostredkovateľovi stretnutia Martinom Klusom, ktorý v podstate súhlasil, ale poprosil ma, aby som mu zaslal zoznam členov OZ PD (počet neobmedzoval), ktorí majú záujem sa zúčastniť prvého stretnutia so švajčiarskym velvyslancom. Termím a miesto stretnutia zabezpečí, treba rátať s mesiacom oktober, alebo začiatok novembra 2013, každy sa potom musí termínu prispôsobiť.

Obsah stretnutia, ako naznačil Martin, by bolo predstavenie sa švajčiarského veľvyslanca, jeho pohľad na priamu demokraciu, možnosť zodpovedať na naše prípadné otázky. Zmysel prvého stretnutia je samozrejme získanie dôvery a sympatie. Preto diplomatické a kultivované správanie z našej strany bude veľmi dôležité. Na záver môžeme poprosiť o názor veľvyslanca, ako by bolo možné zo strany Švajčiarska podporiť vytvorenie kanála informácii o priamej demokracii zo Švajčiarska na Slovensko pre slovenských občanov, média, školy, politikov ap. Rovnako školenia, prednášky o PD sú možné.

Nemali by sme zabudnúť pozvať ho na Medzinárodnú konferenciu v aprílu 2013.

Dajte vedieť každý predstavu, kto sa má prvého stretnutia súčastniť.

Ahoj


Paul
Naposledy upravil Paul Pirovits dňa Sob 28. Sep 2013 13:40:43, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Paul Pirovits » Str 25. Sep 2013 13:14:55

Veľmi zaujmavá správa pre realizáciu PD na Slovensku:
http://www.vlada.gov.sk/11238/vyrocne-s ... poluprace/

hlavne:

...na základe rozhodnutí Švajčiarskej konfederácie boli podpísané zmluvy medzi Švajčiarskou konfederáciou a Slovenskou republikou, na základe ktorých má Slovenská republika možnosť čerpať v rámci 23 projektov Príspevok Švajčiarskej konfederácie vo výške 63 516 000 CHF (v prepočte cca 50,8128 mil. EURO, pri kurze 1 EURO = 1,25 CHF), t.j. 100% prostriedkov vyčlenených pre Slovenskú republiku. V roku 2012 boli podpísané aj všetky zmluvy o realizácii projektu medzi Úradom vlády SR a konečnými prijímateľmi, čím všetky odsúhlasené projekty vstúpili do realizačnej fázy. Finančná realizácia projektov musí byť ukončená najneskôr do 14. júna 2017.

viac: http://www.swiss-contribution.sk/index.php?ID=20823, treba čítať FAQ.

Treda sa inšpirovať nasledujúcou myšlienkou a realizáciou: Dom európskej únie http://ec.europa.eu/slovensko/eu_inform ... dex_sk.htm, s Európským informačným centrom v Bratislave (je v každom štáte EÚ) - ktoré patrí na využívanie občanov SR, určení aj pre Európsku občianskú iniciatívu- priamy demokratický nástroj EÚ občanov). Je to skvelý príkladom ako využiť švajčiarske zdroje na obdobu vytvorenia nami túženého Národného informačného centra o priamej demokracie (Inštitút priamej demokracie). Zatiaľ neviem či už zdroje skončili, ak áno či sa niečo chystá a do akej mieri je to pre predmetný projekt reálny, ale dobrá otázka na stretnutí so švajčiarským veľvyslancom.
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Slávka Kočanová » Štv 26. Sep 2013 14:33:14

Ahoj Paul, dakujem za informaciu. Ja by som sa rada zucastnila, len neviem takto dopredu povedat, ci to bude mozne. Nie som tak flexibilna a cestu do BA musim planovat s predstihom. Cize skor nie, ako ano. Kazdopadne je to super prilezitost na nadvazanie spoluprace so ZU a VV, a samozrejme, podporujem to.S
Slávka Kočanová
Člen OZ PD
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 21:56:40

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Slávka Kočanová » Štv 26. Sep 2013 14:48:46

Paul Pirovits píše:Veľmi zaujmavá správa pre realizáciu PD na Slovensku:
http://www.vlada.gov.sk/11238/vyrocne-s ... poluprace/

hlavne:

...na základe rozhodnutí Švajčiarskej konfederácie boli podpísané zmluvy medzi Švajčiarskou konfederáciou a Slovenskou republikou, na základe ktorých má Slovenská republika možnosť čerpať v rámci 23 projektov Príspevok Švajčiarskej konfederácie vo výške 63 516 000 CHF (v prepočte cca 50,8128 mil. EURO, pri kurze 1 EURO = 1,25 CHF), t.j. 100% prostriedkov vyčlenených pre Slovenskú republiku. V roku 2012 boli podpísané aj všetky zmluvy o realizácii projektu medzi Úradom vlády SR a konečnými prijímateľmi, čím všetky odsúhlasené projekty vstúpili do realizačnej fázy. Finančná realizácia projektov musí byť ukončená najneskôr do 14. júna 2017.

viac: http://www.swiss-contribution.sk/index.php?ID=20823, treba čítať FAQ.

Treda sa inšpirovať nasledujúcou myšlienkou a realizáciou: Dom európskej únie http://ec.europa.eu/slovensko/eu_inform ... dex_sk.htm, s Európským informačným centrom v Bratislave (je v každom štáte EÚ) -

ktoré patrí na využívanie občanov SR, určení aj pre Európsku občianskú iniciatívu- priamy demokratický nástroj EÚ občanov). Je to skvelý príkladom ako využiť švajčiarske zdroje na obdobu vytvorenia nami túženého Národného informačného centra o priamej demokracie (Inštitút priamej demokracie). Zatiaľ neviem či už zdroje skončili, ak áno či sa niečo chystá a do akej mieri je to pre predmetný projekt reálny, ale dobrá otázka na stretnutí so švajčiarským veľvyslancom.


AKO POZERAM,TAK POZERAM, NEVIDIM TAM NIC AKTUALNE::::NIECO SOM PREHLIADLA?..nasla som kurat toto: http://www.swiss-contribution.admin.ch/slovakia/en/Home/Calendar_and_calls_for_proposals
Slávka Kočanová
Člen OZ PD
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 21:56:40

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Paul Pirovits » Štv 26. Sep 2013 21:59:55

Slávka, ja som myslel prezrieť si tie FAQ napr.:
http://www.swiss-contribution.sk/index.php?ID=21326

kde sú vlastne odpoveďe na otázky, ktoré by nás mohli zaujimať. Ja som si to ešte nastačil preštudovať.

Čo sa týka Tvojej účasti na stretnutí so švajčiarským veľvyslancom, myslím si, že ak bude niekto z nás ochotný a bude môcť priniesť na stretnutie notebook a vytvoriť cez Skype telekonferenciu ( v najhoršom cez mobil) na Teba je to vybavené.

Ja osobne sa teda prihlasujem a preventívne som Ťa tu zapísal do zoznamu o ktorý ma poprosil Martin Klus, dobrovoľne tam zadávam niekoľko informácii o sebe. Okrem toho pridávam Ľubicu Schultzovú, bola s nami na stretnutí s Danielm a Roladom z DI. Robila v diplomatických službách a je novinárka

Zoznam účastníkov stretnutia so švajčiarskym veľvyslancom:

1.) Paul Pirovits, člen Rady OZ PD, 59 rokov, ženatý, 4 deti, strojný inžinier
2.) Slávka Kočanová, člen Rady OZ PD
3.) Ľubica Schulczová, sympatizant OZ PD

Paľo
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Paul Pirovits » Pia 27. Sep 2013 13:08:21

Pre ucelenosť pre Radu OZ PD uvádzam tu komunikáciu a postrehy k danej téme od sympatizantky Ľubky:

Dňa 26.9.2013, o 10:13, pirovits@post.sk napísal:

> Ľubka,
>
> ďakujem pekne za Tvoje pripomienky. Mimoriadne to pomáha. Ja som sa v týchto sférach nepohyboval a neviem či niekto z Rady OZ PD či členov má takéto skúsenosti.
>
> Stretnutie so švajčiarským veľvyslancom je sprostredkované cez profesora Martina Klusa z Trnavskej univerzity, odbor politolgia, ktorý s veľvyslancom minulý rok previedli prednáškové turne po Slovensku na tému PD. Takže sa dobre poznajú. Bez získania dôvery to s úspešnou spoluprácou nepôjde. Martin Klus mi predvčerom potvrdil, že vybaví priestory a termín stretnutia, len mu musíme zaslať zoznam osôb, ktoré sa s ním stretnú. Priebeh navrhoval asi tak, že sa veľvyslanec predstaví a niečo povie o sebe a o priamej demokracii a potom sa môžeme pýtať my. Určite by sme sa mali v krátkosti predstaviť. Asi na začiatok by sme mali prísť ako mala skupina a získať sympatie a dôveru, to ostané už pôjde potom samo od seba. Otázka teda je koľko ľudí a kto (aj keď to Martin Klus neobmedzoval)? Na záver sa možeme spýtať, ako môže Švajčiarsko vytvoriť informačný kanál zo Švajčiarska do Slovenska o priamej demokracie, vytvorenia Informačného centra priamej demokracie asi aj vzdelávacieho, internetovej stránky ap. To je moja predstava, samozrejme už si naznačila cestu ako to všetko uviesť do reálnej fázy s čo najvyššsou efekívnosťou.
>
> Ja som už členov Rady OZ PD, ktorí by mali byť v tomto kompetentný, informoval to tomto, môžem im zaslať tvoj doleuvedený návrh?
>
> Ahoj
>
>
> Paľo
>
>
>
> ----- Pôvodná správa -----
> Od: "Ľubica Schulczová" <lubica.schulczova@yahoo.com>
> Komu: pirovits@post.sk
> Odoslané: streda, 25. september 2013 21:23:09
> Predmet: Stretnutie s veľvyslancom
>
> Dobrý večer, Paľko.
> Trochu som sa zamýšľala nad plánovaným stretnutím, o ktorom sme rozprávali po telefóne.
> Aby bolo stretnutie čo najefektívnejšie, bude asi dobré dokladne sa naň pripraviť. Všetky záznamy zo stretnutí totiž diplomati zasielajú do svojich ústredí (ministerstvá zahranićných vecí) a tie ich podľa potreby postupujú aj ďalším orgánom a inštitúciám, ktoré by s vecou mohli mať niečo do činenia (napr. parlamentu, iným rezortom, atď.), rozhodovať o prípadnej pomoci a podpore a pod.
> Veľvyslanec sa bude určite zaujímať o našu organizáciu a preto by bolo dobré pripraviť si na začiatok krátke exposé o histórii našej organizácie, cieľoch, doterajších aktivitách, počte členov, atď.
> Zo svojich skúseností na MZV viem, aké dobré je mať pripravené námety na rozhovor - stačí v bodoch - so všetkými otázkami a aspektami, ktoré by sa mali prerokovať. Je to normálna diplomatická prax a nie je preto nevhodné do takéhoto materiálu počas rozhovoru pozrieť. Takisto je velmi dobré, ak niekto zo zúčastnených za našu stranu bude robiť poznámky a potom urobí záznam zo stretnutia. Je to zároveň výborná pomocka, ak sa na niečo bude potrebné odvolať, pokračovať v dohodnutých veciach, termínoch a pod.
> Ako sme hovorili už v telefóne, toto stretnutie by bolo veľmi dobré využiť na mediálnu prezentáciu našej organizácie. Bolo by teda vhodné urobiť aj nejaké fotografie zo stretnutia a pripraviť si dostatočne vopred , čo by sme médiám vlastne chceli povedať o OZPD, lebo správa o stretnutí musí ísť von ešte v ten isty deň.
> Srdečne,
> Ľubica
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod jozovasko » Ned 29. Sep 2013 20:32:34

tiez sa hlasim na navstevu s velvyslancom :-)
S pozdravom
jozovasko
Obrázok užívateľa
jozovasko
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 21:47:36
Bydlisko: Haburka 31, 82101 Bratislava

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Paul Pirovits » Pon 30. Sep 2013 9:15:15

Rada OZ PD dňa 2.10.2013 odsúhlasila na prvé stretnutie vytvoriť malú skupinu. Prihlásili sa:

1.) Paul Pirovits, člen Rady OZ PD
2.) Slávka Kočanová, člen Rady OZ PD
3.) Ľubica Schulczová, sympatizant OZ PD
4.) Jozef Vaško, podpredseda Rady OZ PD
5.) Beata Novomeská, člen Rady OZ PD
6.) Zdena Skokňová, sympatizant OZ PD
7.) Jozef Bielik, predseda Rady OZ PD
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Paul Pirovits » Pia 11. Okt 2013 9:45:47

Pán veľvyslanec potvrdil termín stretnutia na pondelok 18. 11. 2013 od 17.00 hod. do cca 19.00 hod v Bratislave
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Marián Orávik » Sob 12. Okt 2013 21:17:28

Paul Pirovits píše:Pán veľvyslanec potvrdil termín stretnutia na pondelok 18. 11. 2013 od 17.00 hod. do cca 19.00 hod v Bratislave

Super. Držím palce. Aké budú témy? Som zvedavý... Keď budete niečo vedieť dajte niečo vedieť aj tu do fóra. Dikas.
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Paul Pirovits » Ned 13. Okt 2013 14:06:37

Témy si musíme triezvo rozmyslieť a nemať veľké očakávania. Určite možeme očakávať podporu tam, kde už máme niečo dobre rozbehnuté a tam by vedel pomôcť, ako len čakať na pomoc od veľvyslanca, že to začne a potom možno urobíme niečo sami.
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Paul Pirovits » Uto 05. Nov 2013 11:16:38

Ľubica Schulczová píše:

Dobrý večer, Paľko.
Keďže do stretnutia so švajčiarskym veľvyslancom zostáva len čosi vyše 2 týždňov, chcem sa spýtať, či nie je potrebné niečo pripraviť alebo urobiť, skoordinovať a podobne, aby to stretnutie prinieslo skutočný efekt a posunulo veci dopredu.
Zároveň by som rada upozornila - pokiaľ si sám nezaregistroval - že v ČR sa v nedávnych parlamentných voľbách prebojovala do parlamentu len nedávno (v apríli t.r.) založená strana Úsvit, vedená Tomiom Okamurom, ktorá má za prvoradý cieľ presadenie priamej demokracie do politického systému v ČR.
Srdečne,
Ľubica

Paul Pirovits odpovedá:

Ahoj Ľubka,

na to stretnutie už intenzívne myslím. Rovnako intenzívne nielen myslím, ale aj pracujem resp. pracujeme na naštartovaní masového zberu dvojpetície Za lepšie Slovensko (referendum o sfunkčnení referenda) a to berie svoj čas http://www.peticiazalepsieslovensko.sk/caste-otazky/
alebo aj viewforum.php?f=11 . Na uchovanie komunikácie na jednom mieste sme vytvorili komunikačné fórum; http://www.forum.priama-demokracia.sk ; kde sme vytvorili aj kapitolu: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslancom viewtopic.php?f=9&t=97. Nakoľko táto kapitola je v sekcii OZ PD, kde majú prístup len osoby s povolením administrátora, poprosím touto cestou Mariana Orávika ako admi, aby udelil prístup Ľubke (s mojim odporučením) do tejto sekcii a vložil do nej aj tento e-mail, Marian ďakujem.

Ale môžem aj tu odpovedať:
Diane v Čechách som zaregistroval, sú týmto bližšie k cieľu, sfunkčneniu nástrojov priamej demokracie; petície a referenda. Český občania dali svojimi hlasmi vážne najavo, že si túto formu priamej vlády ľudu=demokracie želajú, podporujú ju a chcú sa na nej podielať. Nezabúdajme ide o obrovskú celospoločenskú zmenu. U nás podporilo snahy o priamu demokraciu 23 000 občanov podpismi pod dvojpetíciu Za lepšie Slovensko. Rovnako nezabúdajme, že vo Švajčiarsku existuje priama demokracii na najvyššej úrovni ca.150 rokov, ale jedine v kombinácii s parlamentnou demokraciou, takže čisto priama demokracia tam neexistuje. Naše OZ má dosť “zavádzajúci” názov Priama demokracia, určite nejde o to, aby tu bola len a jedine priama demokracia bez parlamentnej a to bude ľudí dosť pliesť a stáť veľmi veľa síl vysvetlovať, mne to trvalo asi pol roka, aby som sa v tom zorientoval a čo bežní občania, ja osobne pocitovo dávam prednosť označeniu viac demokracie, na čo už prišli nemecký kolegovia a je zaujmavé, že Slávka Kočanová to takto vyslovila cca. v apríli 2012 v dialógu na http://www.podporujem.sk v debate s Marianom Orávikom a túto dilemu zadefinovala s tým, že ide v podstate o viac demokracie pre občanov. Pre mňa to znamená viac vlády ľudu a menej zastupiteľskej, parlamentnej vlády, tak ako je to vo Švajčiarsku, v ideálnej rovnováhe a kde poslanec je už len šedým referentíkom.

U nás máme propriamodemokratické politické strany OĽANO, SAS, novozaložené neparlamentné politické strany Väčšina a dokonca politická strana Priama demokracia s predsedom p. Karaczonyim (moji známi si ich pletú s našou OZ Priama demokracia). Minulý rok v juni po protestoch Gorila, kedy prebiehala ďalšia najdlhšia protestná akcia na Slovensku “Okupujeme Generálnu prokuratúru” sme mali kontakt, stretnutie s OĽANO aj so SAS. Jedine čo sa nás pýtali, ako nám môžu pomôcť na čo sme reagovali dosť zaskočene a skepticky, ale kvitovali sme ich vtedajší pokus v parlamente zrušiť kvórum (50%) pri referende. Čaká nás cesta ako vytvoriť účinnú spoluprácu a nekompromitovať sa s politikmi. Ak sa dovtedy legislatívne nič nezmení, musí sa vyzbierať 350 tisíc podpisov na vyhlásenia referenda o sfunkčnení referenda, pre vyhlásenie platnosti hlasovania musí prísť 50% voličov +1 a z nich 50%+1 vydať súhlas k hlasovacím otázkam. Chceme dosiahnuť obrovskú zmenu v spoločnosti a jedno OZ PD bez účinnej spolupráci s inými pozitívnymi silami zmôže veľmi málo. Možno práve so švajčiarským veľvyslancom môžeme urobiť ako usporiadatelia šnúru prednášok a pozvať odborníkov, politikov hlásiacich sa k priamej demokracie, médiam, aby sa týmto spôsobom zviditeľnila a získala podpora a záujem u občanov o priamu demokraciu a jej sfunkčnenia nástojov cez dvojpeticiu - referendum o sfunkčnení referenda, rovnako sa konenčne zviditeľnilo naše OZPD a stalo sa populárne medzi občanmi. Ak sa raz referendum sfunkční, naša úloha vôbec nekonči, ale začína v poskytovaní služieb obyvateľom pri kladení ich legitímných požiadaviek cez inštitút petície a referenda, od určenia legimity požiadavky cez spracovanie projektu, vedenia stratégie kampane, podpora v zbere podpisov atď.

Pán Klus nás vyzval, aby sme si prichytali otázky, požiadavky, návrhy na veľvyslanca, aby ich v predstihu odovzdal a lepšie dokázal na stretnutí reagovať.

Ja by som s tým začal a poprosil by som Teba a ostatných, aby sa pridali so svojmi návrhmi (fantázie sa medze nekladú), ktoré potom účešeme a prípadne zašleme dopredu:

1.) Ako sám veľvyslanec vidí možnosti, podielať sa na pomoci občianskym združeniam s takým zameraním, ako sme my, v rozvoji priamej demokracii na Slovensku
2.) Možnosti spoločne organizovaných prednášok, konferencií za jeho účasti a pozvaných hostí; odborníkov, politikov, občianskych združení ap.
3.) Po vytvorení apredložení zoznamu najtypickejších otázok a obáv občanov Slovenska pri uvedení priamej demokracii a jej sfunkčnenia nástrojov petície a referenda na Slovensku, poprosiť o jeho stanovisko
4.) Aké možnosti dáva Švajčiarsko občianskym inštitúciam v poskytovaní finančnej podpore (granty, fondy ap.) pri realizovaní priamej demokracii (napr. snahy zrealizovať návrh celoslovenského internetového novinového denníka pre všetky občianske inštitúcie Slovenska (združenie združení, neziskoviek, ich web stránok s nalinkovaním na jednej web stránke). Navrhovateľ a autor Jožko Bielik - super nástroj ako sa na jednom, jedinom fóre dá navzájom podporovať a pomáhať si, zdielať novinky, výzvy, vyhlasovať protesty, žiadosti o podporu petícií či referenda pri presadzovaní spoločenských požiadaviek, ap. (Momentálne je tu top aktuálna dvojpetícia a na to treba skutočne stovky podporovateľov vo forme zberačov podpisov).
5.) Umožnenie návštevy švajčiarskeho parlamentu (zájazd pre členov OZ PD, spoločne(?) či oddelene s odborníkmi, politikmi, médiami)
6.) Oficiálne pozvanie veľvyslanca na konferenciu The Danube Democracy rally 3-6-apríla 2014 v Bratislave
7.)……………..


Zatiaľ, toľko.
Ahoj

Paľo
Naposledy upravil Paul Pirovits dňa Uto 19. Nov 2013 12:36:04, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Ľubica » Ned 10. Nov 2013 14:25:01

Dobrý deň všetkým.
Snažím sa pripraviť na stretnutie so švajčiarskym veľvyslancom a pripraviť relevantné otázky. Preštudovala som prístupné materiály o fungovaní švajčiarskej priamej demokracie, životopis veľvyslanca - pripájam "výcuc" v zátvorke (Christian Fotsch, narodený v 1955, vyštudoval právo na univerzitách v Zürichu a Friborgu, neskôr pokračoval štúdiom medzinárodných vzťahov a manažmentu v Ženeve. Štyri roky bol delegátom Medzinárodného výboru Červeného kríža na misiách v Libanone, Iraku, na okupovaných územiach Izraela či v Ugande. Od roku 1988 pôsobil na ministerstve zahraničných vecí v Berne a v Mexiku, za krajiny Stredného východu bol zodpovedný aj počas vojny v zálive. V rokoch 1994 - 1998 pôsobil na veľvyslanectve v Tokiu. V roku 1999 bol krátko zástupcom šéfa úradu Spojených národov v Berne, dve obdobia pracoval ako poradca švajčiarskeho prezidenta pre zahraničné otázky. V rokoch 2001 – 2004 pôsobil v misii v Thajsku. V rokoch 2004 - 2008 bol námestníkom šéfa diplomatického inšpektorátu v Berne. Veľvyslancom na Slovensku je od novembra 2010. Pán Fotsch je otvorený gay a žije v oficiálne registrovanom partnerstve s mužom.) a okrem tém/otázok, ktoré nastolil už Paľko, pripájam tieto námety:
1. Záujem o bližšie vysvetlenie fungovania systému tzv. semi-demokracie (lebo v skutočnosti je to, to čo jestvuje vo Švajčiarsku, vzhľadom na to, že spája prvky priamej demokracie a reprezentatívnej demokracie, t.j. má aj zastupiteľské orgány, napr. Federálne zhromaždenie)
2. Financovanie celého systému priamej demokracie
Vieme, že len samotné voľby, ktoré sa konajú len raz za niekoľko rokov, sú drahé. Finančné nároky stúpajú s každým ďalším ohnivkom v tejto reťazi.Keďže možnosti konania referend vo Švajčiarsku sú viac-menej ľahko splniteľné, akým spôsobom sa potom samotné ľudové hlasovanie financuje.
3. Súvisí čiastočne s predošlou témou financovania. Vo Švajčiarsku už niekde zaviedli internetové hlasovanie, čo zrejme celý hlasovací proces nielen zjednodušuje, ale aj zlacňuje. Mohli by sme dostať bližšie informácie?
4. Paľko už spomenul spýtať sa na možnosti priamej finančnej pomoci a prípadnú návštevu švajčiarskeho parlamentu. Myslím, že by sme sa mohli zaujímať aj o ďalšie inštitúcie (mám konkrétne na mysli organizácie typu think-tankov), ktoré vo Švajčiarsku pôsobia, kontakty na ne a prípadne možnosti stáží a študijných pobytov pre členov OZPD. Mám konkrétne na mysli napr. študovať systém efektívneho (finančne aj časovo) organizovania referend.
Príjemnú nedeľu praje
Ľubica (Schulczová)
Ľubica
Člen OZ PD
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Ned 10. Nov 2013 13:26:43

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Marián Orávik » Uto 19. Nov 2013 12:19:02

Včera sa uskutočnilo stretnutie s pánom veľvyslancom zo Švajčiarska. Pani Ľubica Schulczová z toho pre všetkých spracovala skvelý záznam a aj tlačovú správu:

Fotsch-Klus-OZPD-zaznam.doc
Záznam
(38.5 KiB) 917 krát

Press-Release-Fotsch-OZPD.doc
Tlačová správa
(30 KiB) 906 krát


Ďakujem.
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Spolupráca so švajčiarskym veľvyslanectvom

Poslaťod Paul Pirovits » Str 20. Nov 2013 12:42:14

Pripájam ešte fotky zo stretnutia so švajčiarským veľvyslancom Fotschom:
CH VV_2.jpg
CH VV_2.jpg (231.35 KiB) Zobrazené 19706 krát
Prílohy
CH VV_7.jpg
CH VV_7.jpg (239.94 KiB) Zobrazené 19706 krát
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54


Späť na Návrhy rade

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia