Ako v o.z. komunikovať pomocou mailov?

Návody od členov OZ členom OZ, ako robiť veci v OZ aj mimo OZ čo možno najlepšie ;-).

Ako v o.z. komunikovať pomocou mailov?

Poslaťod Marián Orávik » Ned 26. Máj 2013 17:04:18

Mailové skupiny OZ PD:
  • Pomocou mailovej skupiny (adresy) oz-pd-neoficialne@googlegroups.com môže každý člen OZ PD poslať mail všetkým členov OZ PD.
  • Mailová adresa oz-pd-oficialne@googlegroups.com slúži iba pre "oficiálne" oznamy. Posielať cez ňu môže iba radou poverený člen. Doručuje sa všetkým členom OZ PD. Je vytvorená preto, aby si mohli členovia OZ PD nezávisle určiť, ako budú dostávať oficiálne a neoficiálne správy z OZ - viď nižšie.
  • Každý člen OZ môže poslať mail (všetkým) členom rady (aj predsedovi a podpredsedovi OZ) pomocou mailovej skupiny (adresy): oz-pd-rada@googlegroups.com. V tejto mailovej skupine sú všetci členovia rady a prípadne ďalší členovia OZ PD, ktorí významnou mierou pomáhajú pri činnosti rady a ktorých členovia rady schválili

Výhody použitia mailových skupín pred spamovaním na konkrétne adresy všetkých členov OZ PD:
  1. Každý člen si môže sám podľa svojich preferencií určiť či a v akej forme chce dostávať tieto správy.
  2. História správ v skupine sa archivuje pre všetkých - aj budúcich členov.
  3. Správy v mailovej skupine sú prístupné aj cez web - napr. pre tých, ktorí ich nechcú dostávať do pošty.

Každý si tiež môže nastaviť či a v akej forme chce dostávať tieto informácie od ostatných členov. Možnosti sú:
  • Žiadny e-mail: Iba možnosť čítať správy na webe.
  • Skrátený e-mail: jeden e-mail so súhrnom novej dennej aktivity.
  • mail so súhrnom: až 25 úplných nových správ v jednom e-maile.
  • Všetky e-maily: príjem všetkých odosielaných e-mailov.

Web adresy jednotlivých mailových skupín:

Tipy:
  • Maily slúžia najmä na informovanie ostatných. Na diskusiu a polemiku sú ale lepšie iné nástroje (napr. toto fórum, osobný, skype, alebo telefonický rozhovor, dialógy v stredu, stretnutia a diskusie...).
  • Odporúčam všetkým členom OZ PD ponechať si príjem všetkých e-mailov minimálne z mailovej skupiny oz-pd-oficialne@googlegroups.com (a samozrejme všetkým členom rady zo skupiny oz-pd-rada@googlegroups.com).
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

V mailových skupinách by mali byť iba kvalitné príspevky

Poslaťod Marián Orávik » Sob 21. Jún 2014 16:51:13

Rada rozhodla, že mailová skupina oz-pd-neoficialne@googlegroups.com bude moderovaná (po výtržnostiach istého člena o.z.).
Moderátorom som bol nateraz určený ja.

Pravidlá mailových skupín:
https://docs.google.com/document/d/10N1 ... 11Cjg/edit
Ktoré poprosím dodržiavať vo všetkých skupinách.

Do mailovej skupiny oz-pd-neoficialne@googlegroups.com patria iba maily, u ktorých je možné predpokladať, že môžu zaujímať väčšinu členov, alebo ich aspoň nebudú obťažovať. Napríklad nejaké návrhy na nejaké aktivity (najlepšie už rozbehnuté), pozvánky na udalosti a diskusie, informácie o dosiahnutých úspechoch na poli PD a pod.

Nepatria tu osobné hádky, útoky, diskusie o akýchkoľvek témach (najmä ak nesúvisia s PD, napr. zatepľovanie budov a pod.), dokazovanie si kto je väčší (demokrat) a pod.

Kto chce diskutovať, tak na to sú lepšie možnosti ako spamovať všetkých členov o.z. mailami. Napr. osobné stretnutia, skype konferencie, alebo toto fórum. Kto chce diskutovať, môže napr. tu na fóre založiť tému, napísať svoj názor, otázky, myšlienky a ostatných členov o.z. pozvať na diskusiu o tejto téme napr. mailom na oz-pd-neoficialne@googlegroups.com, alebo inak. Pozvať buď do fóra, alebo na zorganizované osobné stretnutie (miesto, čas), prípadne cez skype, FB skupinu a pod. - každý podľa vlastných preferencií.

Ak sú nejakí členovia, ktorí sa chcú napr. o niečom hádať, tak samozrejme majú na to právo. V tom prípade ale odporúčam vybaviť si to medzi štyrmi očami osobne, telefonicky, alebo skypom a nie verejne, najmä ak nie je pravdepodobné, že by ich hádka mohla zaujímať väčšinu ostatných. Ak by predsa mali zainteresovaní pocit, že ich polemika je aj pre mnohých iných členov o.z. zaujímavá (teda týka sa PD, alebo o.z. PD) odporúčam zvoliť postup popísaný vyššie. T.j. svoju polemiku založiť tu na fóre ako novú tému (verejne) a do mailovej skupiny poslať pozvánku do tohoto fóra-témy a pozvať všetkých, aby sa tejto polemiky zúčastnili/alebo ju sledovali. Pripomínam, že toto fórum podporuje aj mailové notifikácie (pre toho, kto chce a mailové notifikácie si nastaví).
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Ako v o.z. komunikovať pomocou mailov?

Poslaťod Marián Orávik » Sob 12. Mar 2016 16:08:44

Vladimír Skokňa píše:Marian O. napísal niečo v zmysle, že Iva mi má napísať osobne na otázku, ktorú som jej položil. Myslím si, že nejde ani tak o mňa ale o to, že sa to týka všetkých v OZ, preto by som bol rád aby sa k tomu verejne vyjadrila...


Rozdielne názory medzi členmi o.z., ktoré často vedú ku konfliktom a iným negatívnym javom preto navrhujem, aby si členovia vydiskutovali iba medzi sebou (osobne, telefonicky, skypom, mailom, na FB...) a ak by vyšlo najavo, že sa to týka aj ostatných, tak až výsledok tej diskusie napr. poslali do mailovej skupiny.

A najlepšie by asi bolo, keby si to vydiskutovali priamo v našom diskusnom fóre. Výhodou by bolo, že do takejto diskusie by sa mohli zapojiť všetci, ktorí by sa chceli zapojiť, pričom tí, ktorých to až tak nezaujíma by tým nemuseli byť zaťažovaní... A zároveň ak by k niečomu dospeli, tak by to bolo raz a navždy zaznamenané a už by sa k tomu nemuselo nikdy vracať, resp. ak by sa k tomu niekto vrátil, tak by ho stačilo nasmerovať na danú diskusiu, resp. jej záver.

Preto v záujme zvyšovania kvality komunikácie v tejto mailovej skupine, ktorá má slúžiť najmä na informovanie ostatných potenciálne pre nich zaujímavými informáciami, z oblasti PD a o.z. PD a nie na neplodné diskusie, hádky, vyhrážanie sa, urážanie sa a pod. a teda z môjho pohľadu menej kvalitné príspevky sa budem snažiť v budúcnosti zachytávať a nepúšťať ich do mailovej skupiny s tým, že o tom upovedomím ich autora.

Ak s tým niekto má problém, tak samozrejme môžeme o tom diskutovať (najlepšie tu vo fóre), prípadne samozrejme každý má aj možnosť navrhnúť rade, alebo v referende niekoho iného za admina tejto mailovej skupiny. Ďakujem.

Demokracia toť diskusia, každý má právo vyjadriť svoj názor, ale to neznamená že každý má právo všetkých ostatných vťahovať do svojich problémov, traum, komplexov, osobných konfliktov... To myslím platí pre všetkých a väčšina to zrejme aj chápe.
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Ako v o.z. komunikovať pomocou mailov?

Poslaťod Marián Orávik » Sob 12. Mar 2016 16:33:38

Vladimír Skokňa píše:Marián, súhlasím, ale fórum je pre mňa záhadou, tam sa jednoducho nedostanem, najjednoduchšia forma je FB to ale odmieta pár jednotlivcov.


Už sa Ti 2x podarilo dostať sa do fóra ;-) : search.php?author_id=85&sr=posts

Takže keď sa chce...

Ak si zabudol heslo, tak treba kliknúť na "Zabudol/a som heslo".
Ak si začiarkneš "Automatické prihlásenie pri každej návšteve" bude ťa to automaticky prihlasovať ako na FB, takže si nebudeš musieť pamätať heslo.

Na FB väčšinou odmietam diskutovať aj ja. FB nie je na serióznu racionálnu diskusiu podloženú argumentami. Skôr iba tak na hádky a vyjadrovanie svojich prchavých, meniacich sa (a teda prakticky bezcenných) emócií a nálad.

FB nemá históriu, je to iba neforemný zluk útržkov bludov, poloprávd, strachov a iných emócií, a ak by aj nejaká slušná a racionálna diskusia náhodou niekde vznikla a aj sa v nej k niečomu náhodou dospelo, tak za týždeň už si to málokto bude pamätať a na FB sa to už nenájde...

T.j. viac ako na rozvíjanie rozumu, prehlbovaniu poznania, kritického myslenia a schopnosti diskutovať, viac ako hľadaniu pravdy slúži FB na šírenie emócií (často negatívnych), vytváranie davových psychóz, citové vydieranie, manipuláciu s davmi a teda na všeobecné osprostievanie populácie.

Oproti tomu príspevky na fóre sú vždy stále prístupné, dajú sa ľahko nájsť cez funkciu vyhľadávania. Stačí vedieť jedno, alebo pár kľúčových slov a človek sa môže hneď vrátiť k akejkoľvek predchádzajúcej diskusii a každému príspevku. Každý príspevok je linkovateľný, takže človek môže druhému presne poslať čo kedy kde povedal a konfrontovať ho s jeho minulými názormi a aj s tým, čo sa predtým dohodlo. Témy sa dajú organizovať do skupín (napr.) a vytvárať sa tým báza znalostí, správnych overených postupov, spoločných názorov... A to je spôsob, ako sa posúvať niekam ďalej. Aj jednotlivci, aj starí, aj noví členovia o.z. a teda nakoniec celé o.z. Fórum je spoločný priestor pre všetkých, kde sú všetci na jednej lodi a môžu všetci spoločne hľadať pravdu, s ktorou by sa mohli všetci, alebo aspoň väčšina z nich stotožniť (a to v každej otázke).

T.j. nie ako na FB, kde má každý svoju "stenu" a tým aj svoju "pravdu". Jeden bielu, druhý čiernu, tretí modrú, štvrtý červenú, piaty slniečkovú, šiesty dúhovú... A preto napriek tomu, že na FB ľudia roky medzi sebou "diskutujú", hádajú sa (prípadne si nadávajú, urážajú sa, mažú si príspevky, blokujú sa...) stále môžu zostať +- rovnako zadubený, ako na začiatku, či? ;-)

Diskusia na FB prebieha väčšinou nekorektne, zapojiť sa do nej môže hocikto, aj ten, kto o tom prvý raz počuje a jeho názor nemá cenu ani fajfky dymu, aj ten, ktorý tam nie je pre to, aby tam hľadal pravdu, ale preto aby sa tam bavil na účet iných, alebo tam iným vyslovene škodil, mýlil ich, cielene ich dezinformoval, šíril propagandu niektorej zo strán, alebo si tam riešil svoje komplexy na úkor iných... Nedá sa tam udržať žiadna štábna kultúra, lebo tam nie je žiaden moderátor, príspevky sa mažú podľa toho, čo komu nevyhovuje, argumenty sa ignorujú, alebo jednoducho za pár dní celé diskusie sami odídu do nenávratna. Resp. sa archivujú niekde v USA...
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Ako v o.z. komunikovať pomocou mailov?

Poslaťod Paul Pirovits » Ned 13. Mar 2016 8:44:46

Marian,

myslím že si tému Facebooku veľmi dobre zvládol okomentovať klady a zápory. Stotožňujem sa s ním. Z toho vyplýva, že Facebook sa nemôže stať naším hlavným komunikačným nástrojom.

Bolo by pekné si vypočuť mienku od našich ostatných cca. 40 členov k tejto téme, ale obávam sa, že ta diskusia sa tu nerozvinie. 6eby jedine na Facebooku? :)


Môj osobný dojem o Facebooku. Ja už dva roky nechodím na Facebook. Prečo? Pred 4 rokmi som ho začal používať, lebo som hľadal pravdu o PD a ľudí čo sa o to zaujímajú. Po dvoch rokoch som zistil, že mi nič naviac k PD nedáva len si ma pevne ako pavúčiu obeť dokonale obaľuje do svojej siete. Okrem toho ŽRAČ ČASU a často superurýchľovač pestovania medziľudských virtuálnych vzťahov z často nedokvasenými názorov na vec a tiež často nebezpečná náhrada za prirodzené osobné stretnutia, ktoré sú skutočným životom v našom živote. Z pohľadu člena OZ PD: dobrý na počiatočne, ale nie trvalé získanie sympatizantov PD, základné informácie o PD, oznamy o akciách, článkoch ap..

Ja som svojho času veľmi intenzívne testoval tento komunikačný nástroj - forum o priamej demokracie, pozri prosím 68 príspevkov. Diskutérov nepribúdalo a tak časom zapadol prachom. Výber 3 kombinácie komunikačných kanálov: forum, e-mail, facebook, SKYPE, plus osobné pravidelné stretnutia členov a sympatizantov nakoniec zasadil smrtiacu ranu forumu. Prečo? Príliš veľa komunikačných kanálov? Žeby Facebook, či e-mail zabíjal forum? Všetko tomu nasvedčuje.

Pokiaľ nestačila Marianová analýza, ste vy milí členovia na rade so svojimi názormi. Na Facebooku , či tu? :D

Diskusia je soľou demokracie.
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Ako v o.z. komunikovať pomocou mailov?

Poslaťod Marián Orávik » Ned 13. Mar 2016 16:23:00

Štefan Štefanides píše:Ahoj Marián,
na facebooku je bežný občan každý deň.
Na fórume priama demokracia som iba vtedy, keď ma na to niekto upozorní. Cez forum je tažko diskutovať, lebo keď tam umiestním príspevok, praktický sa nikto k nemu nevyjadrí ani mi neopovie na moje pripomienky.


To je bohužiaľ väčšinou pravda. Ale to nie je problém fóra, ale ľudí... Kto chce tento problém adresovať, musí sa na to pýtať konkrétnych ľudí, prečo je to tak... Fórum je v tomto nevinne, to nemôže robiť pre nás viac, ako robí... Každú odpoveď si poctivo zaznamená a navždy uchová...

Štefan Štefanides píše:Na facebooku sú informácie pokope a každý deň mám prehľad, čo sa tam deje. Pre OZ PD je to ideálne diskusné miesto, pre výmenu názorov medzi členmi združenia. Stačí ak našas skupina bude uzatvretá alebo tajná a môžeme si v kľude prediskutovať naše vnútorné problémy. Je však potrebné aby poverený zástupca viedol túto skupina a bol kompetentný odpovedať za vedenie OZ PD.
Prečo sa tomu bránite?


Neviem o tom, že by tomu niekto bránil. Ale ak mýlim tak daj vedieť kto, kedy a ako tomu bránil... Každý predsa môže kedykoľvek na FB spraviť tajnú skupinu a pozvať do nej kohokoľvek. A ktokoľvek tam môže ísť... O tom je priama demokracia, že každý robí sám iniciatívne priamo to čo si myslí že je správne a nepýta si na to povolenie od "vedenia"...

"Vedenie o.z." (Takýto terminus technikus nemáme v stanovách. Myslíš radu, predsedu, valné zhromaždenie alebo referendum?) nemá právo nikoho nútiť nikam chodiť ani tam diskutovať. Fórum existuje už niekoľko rokov a mnoho členov si tu ešte nespravilo ani účet...

Ja osobne napr. keď niekto takú tajnú skupinu na FB spraví a ako člena o.z. ma tam pozve, tak nevidím dôvod tam neísť. Ale zakladať, ani moderovať ju nechcem. A to z dôvodov uvedených tu. Na FB pravdepodobne nebudem ochotný diskutovať tak, ako tu vo fóre. A to preto, že úsilie vynaložené na diskutovanie na FB pokladám vo veľkej miere za stratu času a to preto, že FB si nič nepamätá. Takže môj čas FB venovaný príde o pár dní navnivoč. FB časom všetko schováva, nedá sa tam vyhľadávať... Je to proste podľa mňa bordel na ktorom ťažko niečo poriadne stavať.

Ale tak keď to niekto skúsi, tak super. Ja sa toho určite zúčastním už len zo zvedavosti. Na také dohadovanie, hašterenie a základné nezáväzné vymedzovanie si názorov to môže byť celkom dobrý nástroj. Možno naozaj nám takéto niečo v o.z. aj chýba, aby sa takéto veci opakovane neriešili v mailovej skupine... A ani do fóra nepatria... Preto fandím tomu, keď by vznikla taká tajná FB skupina, kde by si veci spomínaného druhu mohli členovia medzi sebou riešiť...

A keď si to navrhol, nechceš to aj spraviť? Najväčšia tradícia v našom o.z. je ako som si všimol asi tá, že kto si čo vymyslí, to si aj spraví, alebo minimálne to začne, ak to chce... ;-) A myslím, že je to celkom dobrá tradícia...

Ty máš asi lepšie skúseností s FB ako ja, asi si na FB zažil veľa plodných diskusií, veľa vecí si tam zrejme za ten čas s mnohými ľuďmi dohodol, veľa akcií zorganizoval, keď píšeš, že je to ideálny nástroj pre o.z., tak prečo to nespravíš ty? Ja ten FB robiť asi nemôžem, lebo ja mám väčšinou s FB zlé skúsenosti, takže asi ten FB ani neviem robiť. Ale zaujímalo by ma, keď tvrdíš, že pre o.z. PD by bolo FB ideálne diskusné miesto, aká je tvoja efektivita práce na FB? Koľko hodín si do FB už ty investoval a s akým výsledkom? Či to je naozaj tak efektívny nástroj, ako vravíš, alebo či to nie je náhodou tak, ako sa to vidí mne, že je to skôr strata času. Skôr na hádky a klebety, ako na nejakú serióznu diskusiu...

Áno ani fórum nie je zďaleka ideálne. Treba do neho investovať +- 3 min. času na registráciu (niekto oveľa viac, až tak, že sa mu to javí ako neprekonateľná prekážka... Odporúčam každému skúsiť si to sám a sám si overiť aj svoje schopnosti). V prípade problémov sa na mňa keď tak obrátiť... A potom ešte pár minút možno zaberie ak chce človek dostávať mailové upozornenia na nové príspevky nastaviť si sledovanie vo zvolených témach, alebo fórach. A potom už len čítať a odpovedať.

Tiež by som bol radšej, keby členovia o.z. aj na web o.z.. aj sem na fórum išli aspoň raz za čas len tak zo zvedavosti pozrieť, čo sa tu zmenilo. Nie je zrejme chyba ani fóra, ani stránky, ak sa o ne členovia nezaujímajú a nič tam nechcú prispievať, či? Je to vec každého jedného člena...

Vo fóre vidí každý všetko čo sa zmenilo od jeho poslednej návštevy inou farbou (ak je prihlásený), takže si môže všetko nového poprezerať, či by ho niečo nezaujímalo a prípadne na to reagovať. A prípadne si zapnúť sledovanie ak chce byť mailom upovedomený na nové príspevky pre vybrané témy...

Fórum (na rozdiel od FB) umožňuje internetovú diskusiu, ktorá zostáva zapamätaná. Pamätá sa každá téma a každý príspevok. Na dva kliky sa dajú zobraziť všetky príspevky každého jedného prispievateľa (zo všetkých tém a fór) a teda ľahké odhaliť spammera, kopírovača príspevkov, chuligána a pod. To vytvára predpoklady k tomu, že na fóre ľudia zodpovednejšie pristupujú k tomu čo hovoria. A zodpovedný prístup k tomu, čo človek povie, alebo napíše, je zrejme predpoklad akejkoľvek zmysluplnej diskusie, ktorá má k niečomu viesť.

Na rozdiel od toho na FB väčšina ľudí zrejme predpokladá, že všetko čo sa kde napíše za pár dní už nikto nenájde. A čo sa písalo pred pár dňami už nikoho nezaujíma...

Vo fóre je možnosť diskutovať neobmedzený počet tém naraz, bez toho, že by si témy navzájom konkurovali a vytláčali sa ako vo FB skupine. Fórum umožňuje jednotlivé témy logicky zgrupovať do "fór" a štrukturovať tým diskusiu na jednotlivé oblasti a príbuzné témy. Fórum neobsahuje žiaden balast, ktorý odvádza pozornosť ako je tomu na FB...

Na fóre sú aj diskusie prístupné len pre členov o.z. ktoré sú viditeľná len pre prihlásených členov o.z. a nie je pre ostatných. Tam sa môžu diskutovať interné témy, alebo hanbliví ľudia z o.z. ;-)... Nie je to ale doteraz využívané. Rovnako by sa dala spraviť aj sekcia vyhradená len pre radu o.z., alebo nejakú inú skupinu členov o.z. Ale to sa tiež nevyužíva...

Ak by sme konečne začali používať fórum, tak verím tomu, že by nám mohlo pomôcť vytvoriť komunitu ľudí, ktorí poznajú svoje názory, dokážu si vydiskutovať veci na ktoré nemajú rovnaký názor, dokážu sa porozumieť, dokážu sa na niečom dohodnúť... Ale bohužiaľ v o.z. sa fórum prakticky nevyužíva, mailová skupina sa možno viac zneužíva (na vyhraňovanie sa voči iným), ako využíva. Takže s tou komunikáciou v o.z. je to biedne...

Ale FB podľa môjho názoru nie je nástroj, ktorý by mohol pomôcť zblížiť postoje a dohodnúť sa na niečom netriviálnom (čo by malo byť cieľom diskusie). Ale zároveň súhlasím s tým, že je lepšie ak sa ľudia budú hádať na FB, ako v mailovej skupine, alebo tu na fóre. V tom prípade je dokonca dobré aj to, že tie hádky sú potom o pár dní facebookom zabudnuté...

Takže to zhrniem Štefan. Ja osobne (ako člen o.z.) tejto Tvojej myšlienke (založiť tajnú FB skupinu o.z. PD) fandím a teším sa na prípadnú pozvánku.
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Ako v o.z. komunikovať pomocou mailov?

Poslaťod Štefan Štefanides » Str 16. Mar 2016 12:02:31

Ahoj Marián,
skupinu "Ľudské práva" som založil ešte v roku 2012, pre organizátorov krajských protestov na 17.11.2012.
Tu sa naplno ukázalo, kto stoji v pozadí týchto protestov. Po výročnej schôdzi OZ PD dňa 14.6.2014 som chcel túto skupinu využiť na komunikáciu medzi členmi OZ PD. Túto skupinu na facebooku vidia iba členovia tejto skupiny, preto sa do nej nemôže nikto prihlásiť. Do skupiny môžu nových členov pridávať iba členovia skupiny a pridaný člen musí byť na facebooku ich priateľ. Čo sa týka názvu a cieľu skupiny to je možné ľahko zmeniť podľa vôle členov skupiny.
Myslím si, že každému členovi OZ PD, by malo záležať aby OZ PD bola plodná diskusia a výsledky tejto diskusie použiť v práci našho OZ PD. Ak chceme robiť osvetu, malo by nám záležať na tom, aby naša členská základňa rástla.

prajem pekný deň

Štefanides
Štefan Štefanides
Člen OZ PD
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Uto 03. Jún 2014 13:16:43
Bydlisko: Cintorínska 13, 991 06 Želovce

Re: Ako v o.z. komunikovať pomocou mailov?

Poslaťod Marián Orávik » Str 16. Mar 2016 13:53:37

Ahoj Štefan,

Pekne píšeš. Ale ako sa mi javí si zatiaľ jediný v o.z. ktorému chýba diskusná FB skupina...
Pozerám, že taká nejaká uzavretá FB skupina pre členov o.z. dokonca už aj existuje:
https://www.facebook.com/groups/ozpd.diskusia/

Názov je zvolený lepšie, aj popisok, aj obrázok... Žiadnemu členovi to nevnucuje žiaden názor a žiadneho člena o.z. by to nemalo urážať... Napriek tomu tam diskusia veľmi neprekvitá... aj keď je tam 15 členov o.z.

Nie je tajná, ale uzavretá, takže sa tam môže pridať hocikto, kto má link. Ale potom niekto zo skupiny ho musí potvrdiť... + Členovia môžu pridávať ďalších...

Dokonca som ju tú skupinu ževraj spravil ja? Už ako vidím niekedy pred rokom... Asi to bolo na niekoho žiadosť, neviem už... Už som na to aj zabudol... Mám hromadu iných starostí... Momentálni admini ako pozerám sú Paul Pirovits a ja. Ja ale na tom byť adminom rozhodne netrvám... Kľudne sa tam pridaj ak chceš a ak chceš, tak skús s tým niečo spraviť. Ak nebude mať Paul nič proti, tak ťa kľudne spravím adminom.

To k čomu som ale dospel ja je, že väčšina členov v o.z. buď:

  • Nechce diskutovať vôbec,
  • Alebo nechce diskutovať na internete (resp. FB).
  • Alebo nechcú diskutovať (s viacerými) inými členmi v o.z. (individuálne preferencie/antipatie).
Problémom je, že sa v o.z. ľudia dosť často hádajú, štvú sa medzi sebou, obviňujú sa, škriepia, hovoria iným, čo majú robiť a čo nemajú robiť a ako, často aj veľmi emotívne a urážlivo... Pričom sami to nerobia, alebo robia veci, ktoré sa iným nepáčia a ťažko sa s nimi dá dohodnúť... Proste celkovo sa medzi členmi o.z. šíria viac negatívne informácie, ako tie pozitívne a potom to nikoho nebaví ani komunikovať, ani nič robiť...

Na to aby to fungovalo dobre by asi bolo treba mať v o.z. aspoň 80% pozitívnych informácií o tom čo kto robí, čo sa komu podarilo a pod. a max. 20% negatívnych informácií typu čo sa robí zle, čo sa nepodarilo, čo by sa mohlo robiť inak, čo niekto robí zle a prečo by to tak nemal robiť, čo by sa nemalo robiť vôbec a čo by sa malo robiť a ako a pod...

Aj ja sa priznám, že som tiež tomu dosť pomohol, aby sa v o.z. šírili tieto skôr "negatívne veci", ako pozitívne. Aj keď som to tiež myslel samozrejme pozitívne, rovnako ako to zrejme berú aj ostatní... No ale ako sa hovorí, cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami...

Problém o.z. je už od jeho vzniku podľa mňa ten, že miesto toho, aby na jeho začiatku bola nejaká súdržná skupina slušných ľudí, ktorí vedia čo chcú a idú si za tým a postupne si na seba nabaľujú ďalších s rovnakým, alebo kompatibilným zameraním, tak sa o.z. vytvorilo ako skupina 10-ti ľudí bez nejakej spoločnej predstavy.

Predstava prvého predsedu bolo zobrať do o.z. čo najviac ľudí, každého, kto sa prihlási na webe (pričom samozrejme nie všetci boli dokonale slušní a zosúladení s tým, čo a ako chcú spolu robiť). Od vtedy sa síce už spravili mnohé korekcie tohoto kurzu, ale trvalo to príliš dlho, stálo to veľa energie a stále sme dosť nesúrodá skupina, ktorá si ešte nenašla k sebe nejakú cestu, spôsob fungovania, ktorý by väčšine vyhovoval, a spôsob komunikácie, ktorých by iných neiritoval a neobťažoval... Pravidelne to na niečom havaruje.

Problémom o.z. je teda podľa môjho názoru je skôr naša nesúrodosť a nedostatok pozitivizmu, optimizmu, angažovanosti, ochoty, priateľského naladenia, tolerantnosti, ochoty a schopnosti meniť a prispôsobovať svoje názory aj iným názorom a argumentom ľudí okolo seba a pod... Existuje veľa dobrých ľudských vlastností a každý člen o.z. môže ak chce mať všetky z nich, pri každej príležitosti a v kontakte s každým. Potom by bola aj komunikácia v o.z. a aj aktivity o.z. na úplne inej úrovni. Nie vždy ale je to tak a toto je tým problémom.

Ale dobrá správa je, že to závisí iba od nás, od každého jedného. Takže z toho mi vyplýva, že ten systém nášho spoločného fungovania v o.z. sa môže zlepšiť v ktoromkoľvek okamihu. Rovnako aj v celom štáte. Záleží "len" od každého jedného z nás.
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava


Späť na Návody na použitie OZ PD

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia