Najlepší text petície za referendum, alebo referendový zákon

Diskusia o skúsenostiach, návrhoch a aktuálnom dianí v politike a spoločnosti

Najlepší text petície za referendum, alebo referendový zákon

Poslaťod Marián Orávik » Pon 20. Jan 2014 3:39:01

Najlepší text petície za referendum, alebo najlepší referendový zákon v SR:

Tak táto téma má dlhú históriu. Napíšem iba od kedy ja pamätám:
Začalo to Petíciou za spravodlivé referendum:
V PETÍCII ZA SPRAVODLIVÉ REFERENDUM sa píše:My, dolu podpísaní občania Slovenskej republiky, vychádzajúc z platnej ústavy, ktorá definuje nás, občanov, ako zdroj čtátnej moci, ktorú realizujeme prostredníctvom svojich volených zástupcov, alebo priamo, požadujeme vyhlásenie referenda s nasledovnými otázkami:
 1. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky ústavným zákonom zrušila podmienku povinnej minimálnej účasti voličov pre platnosť referenda?
 2. Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky ústavným zákonom zaviazala prezidenta Slovenskej republiky vypísať referendum, ak o to petíciou požiada aspoň 35 000 občanov?

Ktorej samozrejme predchádzala diskusia. V nej pôvodný návrh bol pre zaujímavosť takýto:
https://docs.google.com/document/d/1a6w2P_11PLxRmQmnT0uMZ0iI0Lx_f9HHUBe8g-hcFQI/edit
Ktorý sa postupne zjednodušoval až do finálneho návrhu uvedeného vyššie, aby bola lepšia možnosť osloviť s ním ľudí na ulici...

Ľudia v tých časoch ešte nevnímali problém referenda ako niečo podstatné, takže podpisy sa zbierali neľahko a pomaly. Proti tejto petícii boli výhrady najmä tie, že počet 35 000 je veľmi nízky a že petícia nijako nerieši záväznosť referenda, takže je aj tak zbytočná a navyše dokonca kontraproduktívna - lebo načo robiť veľa drahých referend, ktoré navyše nebudú záväzné - to by boli iba vyhodené peniaze. Navyše niektorí vraveli, že treba zbierať aj dátumy narodenia (aj keď sa petícia začala zberať predtým, ako príslušný zákon o potrebe tohoto údaja bol uzákonený... Síce zákony neplatia retrospektívne, ale pochyby boli už zasiate...

V predgorilom období bolo kvôli týmto výhradám už veľmi ťažké pokračovať v zbere podpisov pod Petíciu za spravodlivé referendum, tak sa následne počas PG vytvorila po dlhých diskusiách online (ktoré už bohužiaľ nie sú na http://forum.protestgorila.sk dochované), ale hlavne naživo v Olympii Petícia za lepšie Slovensko, ktoré tieto nedostatky v mnohom vylepšila:
V Petícii za lepšie Slovensko do NRSR sa píše:My, dolupodpísaní občania SR, žiadame Národnú radu Slovenskej republiky, aby
...
3. sfunkčnila inštitút referenda tak, že
 1. zníži počet podpisov občanov potrebných na jeho vyhlásenie na 150 000,
 2. zruší povinnú minimálnu účasť voličov potrebnú pre platnosť referenda,
 3. zabezpečí, aby výsledky referenda mali právnu silu ústavného zákona a aby ich zmena bola možná
  iba novým referendom.


V Petícii za lepšie Slovensko za referendum sa píše:My, dolupodpísaní občania SR, žiadame prezidenta SR vyhlásiť referendum s nasledovnými otázkami:
...
3. Súhlasíte so sfunkčnením inštitútu referenda tak, že
 1. sa zníži počet podpisov občanov potrebných na jeho vyhlásenie na 150 000,
 2. zruší sa povinná minimálna účasť voličov potrebná pre platnosť referenda,
 3. výsledky referenda budú mať právnu silu ústavného zákona a ich zmena bude možná iba novým
  referendom?

Teda požaduje záväznosť, zvýšila počet podpisov (podľa požiadaviek viacerých, PG, ECH, ale aj mňa po skúsenostiach s pet. za SR), doplnili sa ďalšie podmienky tak, aby zatraktívnili petíciu aj pre ľudí, ktorí problém nefunkčnosti referenda ešte nevnímajú... Navyše na petičnom hárku sa samozrejme už po novom objavil dátum narodenia. Petícia sa zdvojila, lebo sú dve legislatívne cesty ako to dosiahnuť:
 1. Prostredníctvom parlamentu - potrebných 100 tisíc podpisov občanov a spolupráca väčšiny poslancov NRSR
 2. Prostredníctvom referenda - potrebných 350 tisíc podpisov občanov a spolupráca väčšiny občanov SR - aby prišli na referendum a súhlas väčšiny z nich so sfunkčnením referenda.

Aj na prípravu tejto petície ale bolo iba obmedzene množstvo času (ako vždy a na všetko). Nie všetci s týmto textom a podmienkami sfunkčnenia referenda súhlasia (čo ani nikdy nebude - pre nedostatok času na diskusiu a dokonalé zjednotenie názorov všetkých ten text petície nikdy nebude taký, aby vyhovoval všetkým...). Radikálni priamo-demokrati by najradšej mali menší počet podpisov, umiernenejší by privítali nejaké ďalšie obmedzenia, ako kvórum účasti aspoň 10-20%, alebo možnosť konania referenda iba počas volieb a pod. Oponenti PD by najradšej referendum úplne zakázali a teda súčasné podmienky im +- vyhovujú, a ešte by ich najradšej pritvrdili tým, že by napr chceli vylúčiť ďalšie témy z referenda a pod.

Každopádne po tom ťažkom pôrode Petície za lepšie Slovensko som si povedal, že by sme mali niekedy spraviť diskusiu bez časového obmedzenia o tejto otázke - formulácii dokonalého textu petície alebo dokonalého referendového zákona. Ja už žiadnu inú petíciu síce robiť nechcem, ale pre tých, ktorí by chceli a majú ambíciu diskutovať nejaký lepší text petície, alebo priamo text referendového zákona pre nejakú parlamentnú stranu, aby ho dala na hlasovanie do NR SR, prípadne si chcú len spraviť intelektuálne mentálne cvičenie, možno potenciálne využiteľné v budúcnosti tak otváram túto tému. Je ju možné diskutovať v tomto fóre, alebo aj na stránkach http://skutocnysnem.sk/list/sfunkcnenie-referenda-zjednotenie-propagacia-0, kde sa táto otázka tiež momentálne rieši...

PS: Ani minulá petícia za spravodlivé referendum nebola zbytočná, pretože sa vďaka nej zoznámilo a zaktivizovalo viacero ľudí a sformovalo sa aj nejaké jadro budúcich aktivistov za PD. Navyše sa pomocou nej oslovilo tisíce ľudí a mnohí z nich začali vnímať sfunkčnenie referenda ako možné riešenie zo súčasnej situácie - svetlo na konci tunela. A tým sme petíciou za spravodlivé referendum vytvorili lepšie podmienky pre Petíciu za lepšie Slovensko aj pre OZ PD a iné iniciatívy občanov v tomto smere. A Petíciou za lepšie Slovensko v tejto práci pokračujeme a ako dúfame do úspešného zavŕšenia našej snahy.
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Späť na Prax a realita

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť