Porovnanie zastupitelskej a priamej demokracie

Porovnanie zastupitelskej a priamej demokracie

Poslaťod jozovasko » Sob 20. Apr 2013 14:11:30

Vystríham však každého pred tým, kto by chcel považovať priamu demokraciu za univerzálne riešenie, za liek, ktorý rieši všetko zlo. Ale môžeme ho považovať za taký nástroj, s ktorým sa dá dosiahnuť vhodné zákonodarstvo a fungovanie štátu, no aj zabezpečiť odzrkadľujúce hodnoty stále narastajúceho počtu kultúrnych kreatívcov.
Priama demokracia môže zabezpečiť, aby politika a politici nemohli nič spraviť proti ľuďom a zákonom, ani vtedy, ak by boli práve proti vôli a záujmom voličov. Preto stoja kultúrni kreatívci na križovatke. Musia sa rozhodnúť: buď zostane zachovaný súčasný systém diktatúry moci, odtrhnutý od voličov, teda že volení zástupcovia v parlamente nepresadzujú ich záujmy alebo všetko spravia v záujme toho, aby sa štát vybral po ceste vedúcej k skutočnej priamej demokracii.
V tejto forme demokracie totiž zvolení zástupcovia naozaj zastupujú svojich voličov, stoja stále na spoločnej úrovni, nikdy sa nedostanú nad nich, čo zabezpečí tá skutočnosť, že zákony prijíma ľud! Naštartovaním takéhoto procesu ihneď začnú prúdiť do spoločenstiev liečivé sily, lebo to je zmysel týchto foriem, veď priama demokracia je postavená na stretávaní a spájaní ľudí.
Musíme byť ale trpezliví, pretože v dobe, v ktorej demokracia funguje ako diktatúra, ktorá sa zachovala len vďaka tomu, že stavia ľudí proti sebe navzájom, je tu aj veľké sklamanie ľudí z vládnucej politiky. Preto každý pokus o opätovné spájanie sa ľudí sprevádzajú obrovské ťažkosti. Navyše tieto zmeny sú zmenami ľudí samotných, čo si vyžaduje veľmi veľa času. Pokiaľ to nezačneme dnes, zajtra to neuskutočníme!
Dnes musíme siať, aby sme mohli zajtra žať! Keď dnes nič neurobíme preto, aby sa tento proces naštartoval, tak s konečnou platnosťou odovzdáme priestor tým, ktorí sformovali demokraciu na svoju tvár a svoje ciele. Potom sa uskutočni prvá z dvoch možností, ktoré nám načrtol básnik, buď “budeme otroci alebo slobodní” ... Takýmto spôsobom si sami vložíme svoje hlavy do okov.
Dovtedy, pokiaľ sa ľuďmi vybojovaná priama demokracia nerozšíri, nemôžeme čakať podstatné zmeny, lebo záujmy štátu a ľudu môže zastupovať len taká sila, ktorá vznikla skutočnou jednotou, spoluprácou a spojením. Preto teraz môžem odporučiť ľuďom vyznávajúcim hodnoty kultúrnych kreatívcov len to, aby vytvárali všade, na sídlisku, vo svojom okolí, také spoločenstvá, kde by sa navzájom spojili, počúvali a potom by mohli spolupracovať na problémoch spoločenstva a otázkach miestnej politiky. Vzájomné prepájanie malých spoločenstiev, kreativita jednotlivcov naštartujú proces zospodu smerom nahor, pretvoria diktátorské procesy a nakoniec sa vyvinie spoločenstvo, skutočná demokracia: “Vláda ľudu”.


Cely clanok http://goo.gl/N7shS
S pozdravom
jozovasko
Obrázok užívateľa
jozovasko
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 21:47:36
Bydlisko: Haburka 31, 82101 Bratislava

Re: Porovnanie zastupitelskej a priamej demokracie

Poslaťod Paul Pirovits » Sob 20. Apr 2013 22:26:34

Jozef, veľmi pekné myšlienky popisujúce víziu ducha doby, ktorá nastava a nastane.

Plne súhlasím, že PD nie je univerzálny liek. Kto je kresťan vie čo je tým myslené.
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54


Späť na Kulturni Kreativci

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť