Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Diskusia komunity podorovateľov Petície za lepšie Slovensko

Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Marián Orávik » Sob 20. Apr 2013 21:50:25

Momentálne, ako všetci vieme petičné hárky sú uložené u mnohých. To podľa mňa nie je dobré. Takto fungovala aj petícia za spravodlivé referendum, kde ja som postivo zbieral petičné hárky u seba, ale kolega s ktorým som tú petíciu robil mal politiku takú, že chcel aby si všetci jeho známi a ľudí, ktorých oslovil a zbierali petíciu nechávali petičné hárky u seba...

Ale potom sa tomu venoval čím ďalej menej a nakoniec keď som od neho chcel petičné hárky, aby sme ich odovzdali v parlamente aspoň pri príležitosti:
http://www.priama-demokracia.sk/lanky/38 ... kvora.html
Tak už sa mu ani nechcelo zozbierať petičné hárky od tých všetkých ľudí, takže nakoniec som od neho a z celej siete zberačov, ktorú vytvoril nedostal ani jeden petičný hárok. Pritom viem, že jeho sieť zozbierala možno viac ako polovicu podpisov...

Preto navrhujem, aby sme si nateraz zvolili nejakého najdôveryhodnejšieho člena petičného výboru a jemu všetci odovzdali petičné hárky. Nech sú na jednom mieste. Nech ich môžeme všetci prepočítať a skontrolovať, nech presne vieme koľko tých podpisov vlastne máme, a nie len nejaké špekulatívne odhady, koľko podpisov má Danka, Štefan, Peter, Miro, Iva, Bea... + bohviekto ešte.

Keď budú tie petičné hárky pohromade, môžeme sa dohodnúť kam ich dáme, či do nejakého trezoru. Môžeme tiež spraviť nejakú tlačovku na priňopagáciu petície, kde sa odprezentuje nejaký ten mílnik petície a pod. Súhlasíte, alebo máte nejaké iné návrhy?
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Paul Pirovits » Ned 28. Apr 2013 16:58:25

Marian,

na utorkovom stretnutí s Danielom a Rolandom nám ukázali magazín, kde na titulke bola špirála a v nej pekne usporadené petičné hárky. Každa kôpka predstavovala už neviem či kraj a jej obce takže tých kôpok bolo asi 200. Či to deponovali na jedno miesto neviem, skôr na jednotlivých miestach. Ale to robili asi len členovia a ich sympatizanti Mehr Demokratie. Na Dvojpetíciu zbierajú viaceré mimo OZPD skupiny a neviem či by tie podpisy len tak nám vydali. Danka to skúšala od toho neviem ako sa volá čo mal vypísanú adresu kde harky zasielať, nechcel ich jej vydať, pritom ja som mu zaslal tak 2x6 hárkov. Ani nevieme kde kto zbiera a rozhodujúca je adresa na hárku, takže tak.

Paľo
Naposledy upravil Paul Pirovits dňa Ned 29. Sep 2013 13:13:27, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Iva Kamenicka » Uto 30. Apr 2013 3:15:59

Ja nevidim problem v tom, zeby sme nevedeli spocitat podpisy o ktorych urcite vieme, ze ich mame [u mna mam vsetko spocitane a zapisane na stranke, robila som cez zimu poriadok s podpismi]], neviem ako ostatni ludia, ktori nie su clenmi pet.vyboru, ale ich pozname.... neviem ako to ma Danka spocitane...
Marian, skusme sa zamysliet...ako chces dostat vyzbierane harky od nejakych ludi-neznamych? A verim, ze je takych viac po celom SK. Potom este treba vypytat harky od ludi, ktori su zapisani na stranke axon.pro...tu mozno napisat vyzvu alebo ak tam maju mail. adresy, tak ich poziadat ,aby nam ich zaslali.
Iva Kamenicka
Člen OZ PD
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Sob 20. Apr 2013 2:49:51

Re: Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Marián Orávik » Uto 30. Apr 2013 17:41:02

  1. V prvom rade sa musíme rozhodnúť, či tie hárky chceme zhromaždiť na jedno miesto, alebo nie. Podľa mňa by to ale bolo vhodné, ako som písal vyššie.
  2. Ak sa dohodneme, že ich zhromaždíme, tak potom to môžeme začať organizovať. Najlepšie možno tak, že spravíme oficiálne zverejníme vyhlásenie pet. výboru na web stránke, FB a pod a oslovíme všetkých na ktorých máme kontakt. Potom podpisy prepočítame, možno aj viacerí na nejakom stretnutí a zverejníme presne to číslo, koľko podpisov sa nám podarí dostať na to jedno miesto.
  3. To číslo dáme na web a budeme ho zvyšovať iba keď na dané miesto fyzicky prídu ďalšie podpisy, nie tak, že nám niekto povie, že má niekde 500, alebo 5000 podpisov

No a potom môžme spraviť nejaké fotky na web s tými kopami podpísaných hárkov + ľudia ktorí ich zbierali. Prípadne zorganizovať aj nejakú tlačovku, ktorá bude propagovať petíciu, opäť vysvetľovať jej body a informovať o prekonaní nejakej hranice podpisov + výzva pre ľudí, aby pomohli zbierať.

Nakoniec by tento materiál (fotky, texty, videá) mohol poslúžiť na vytvorenie nového obsahu novej verzie stránok petície.
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Slávka Kočanová » Pon 06. Máj 2013 22:32:49

Ja som uz na toto reagovala, nepriek tomu ze nie som v peticnom vybore, myslim si, ze aj drzanie harkov na jednom mieste a aj na viacerych ma svoje vyhody aj nevyhody. Moj nazor je, ze je dobre mat viac miest, samozrejme, znamych miest, zberacov, ako napriklad, BA, KE, ZA, BB...myslim, ze by nemal byt problem s vydanim, ak uz pozname, kto ich ma a kde su. My sme tu dvaja co zbierame harky v Ke. Bolo by dobre mat miesta aspon tam, kde sa aktivne zbiera. Ten Svidinik, ci kde to je vybavim.
Slávka Kočanová
Člen OZ PD
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 21:56:40

Re: Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Marek Mižanin » Štv 16. Máj 2013 0:25:54

Výhody zhromažďovania sú v definitívnom spočítaní podpisov a v ich možnej prezentácii. Pretože tie okrúhle čísla na stránke jasne vyjadrujú, že sú to len odhady.

Som za to, aby sa definovali kritéria platnosti, lebo je veľmi veľa slabšie čitateľných, resp. podpisov s chýbajúcim mestom, dátumom narodenia atď. Chcelo by to poznať ako vyhodnocuje podpisy NR SR a prezidentská kanceládia. Vieme ako dopadlo SNS s ich petíciou, kde pre chýbajúcich pár tisíc prezident referendum nevyhlásil a ani nevrátil podpisy. Podľa SNS podpisov bolo dosť podľa kancelárie málo.

Spočítavanie a očíslovanie hárkov je celkom dosť práce, preto by bolo dobré to buď urobiť pri nejakej akcii, kde by sme to spoločne spočítali, alebo aby to robil jeden svedomitý človek s dostatkom voľného času. Do zberania podpisov som investoval dosť voľného času, takže ich v žiadnom prípade nebudem posielať poštou, alebo kuriérom. Najviac by sa mi páčilo to odniesť rovno do NR SR, alebo prezidentovi :-).

Osobne som za vytvorenie siete zodpovedných, ktorý budú držať svoje aj ostatných, ale budú to mať jednak spočítané s jasnými kritériami a tiež nahlásený skutočný počet a nie odhad. Pri nejakej celoslovenskej akcii, by sme ich mohli spoločne očíslovať a dať do hromady. Napr. pri valnom zhromaždení členov OZ PD. Držitelia podpisov by do najbližšej celospoločenskej zhromažďovacej akcie mali spočítať podpisy podľa kritérií a nahlásiť. Kto nemá čas to urobiť nech odovzdá hárky najbližšiemu ochotnému to urobiť.
Marek Mižanin
Člen OZ PD
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Str 15. Máj 2013 23:45:57

Re: Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Dano » Pon 27. Máj 2013 16:33:39

Otazku co s vyzbieranymi harkami by sme mali riesit az ked budeme mat fungujuci peticny vybor. Momentalne mame vybor, ktory sa nevie ani stretnut nie to este na niecom dohodnut. Takze ja si svoje harky (v tejto varke cca 2x30) necham u seba kym nebude vybor funkcny. Dovtedy ich oznacim, naskenujem a budem zbierat podpisy dalej. Kazdopadne pri zhromazdeni harkov na jedno miesto si treba uvedomit, ze je tam bezpecnostne riziko, ktore rastie s poctom takto zhromazdenyych harkov.

Neustupime! S pozdravom, Dano
Dano
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Štv 23. Máj 2013 18:41:32

Re: Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Milan Brachňák » Ned 09. Jún 2013 18:16:32

Akosi sa neviem orientovať v tomto prostredí :-( Uložil som koncept a už ho neviem nájsť :---( Tak píšem znova... Svatá ty prostoto;-)

K tým hárkom - Danovo upozornenie by som určite nezľahčoval... Neuvažovali ste ich naskenovať a vzájomne si ich odmailovať? Aspoň členom petič. výboru alebo aj lokálnym "zberačom" hárkov, kt. sú dôveryhodní. A potom to robiť priebežne. Je to prácne, ale určite sa okrem mňa nájdu aj iní dobrovoľníci, čo by pomohli. Prípadne aj so spracovaním abecedného zoznamu (ak sa dá, tak on line?) signatárov petície - aby sa vylúčili neplatné podpisy (duplicita, nečitateľné, neúplné, s chybnými údajmi - napr. miesto dátumu nar. dávali aktuálny dátum apod.)

Možno by bolo dobré aj očíslovať hárky napr. vo formáte AB-WXYZ (iniciály skenujúceho-por.č. hárku) a ku každému signatárovi v abec. zozname priradiť č. hárku, kde by bol "k nalezení".

Nedoporučujem zverejniť signatárov - na webe ani ináč. Nemusia si to všetci želať (obavy zo straty roboty, ochrana os. údajov...) A mohlo by to odradiť ďalších, ktorí by ináč podpísali.

Milan
Milan Brachňák
Člen OZ PD
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Sob 20. Apr 2013 14:45:09

Re: Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Marek Mižanin » Uto 11. Jún 2013 0:15:02

Nesúhlasím so žiadnym elektronickým spracovávaním. Petícia je na to, že sa podpíše a odnesie na úrad. Tam si to spracujú po svojom. Úrad neuzná okopírované, alebo vytlačené hárky aj s podpismi. Mám obavu či by podanie takýchto hárkov nevyšetrovali ako možný podvod...

Číslovanie hárkov je definované v zákone o petičnom práve vetou "Podpisové hárky sa musia priebežne číslovať." Zjavne tam ide o číslovanie od 1 až po počet nazbieraných hárkov. Žiadne AB-Z.

Akékoľvek vyťahovanie a zhromažďovanie osobných údajov z petície je nesprávne, keď nie nezákonné. Pri akomkoľvek zhromažďovaní osobných údajov musí osoba, ktorá zadá údaj s týmto zhromažďovaním súhlasiť. Podpísaním petície, osoba dáva súhlas na odnesenie petície na úrad, ale nedáva súhlas na iné použitie.
Marek Mižanin
Člen OZ PD
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Str 15. Máj 2013 23:45:57

Re: Návrh: Zhromaždime petičné hárky na jedno miesto

Poslaťod Iva Kamenicka » Štv 13. Jún 2013 23:06:30

Ja osobne mam velke obavy, ze ak by sme odovzdali pet.harky do NR SR, ci prezidentovi, uz ich nikdy neuvidime. Preto by som bola za to, aby sme mali v zalohe aj elektronicku verziu, aj pre nasu kontrolu. Isteze ziadne dalsie spracovanie udajov nie je pripustne.

Mne sa dostali do ruk harky odvselikoho, aj take ktore neboli podpisane, kto ich vyzbieral, a dala som tam svoje meno. Takze kde mame zarucene ze vsetky su prave a nesfalsovane? Ano chcem verit, ze to tak nie je. Cize, nebrat harky od nikoho, pokial nebude dole uvedena adresa zberaca!!!

No skor by sme mali premyslat nad tym, ako pokracovat dalej...aby sme vobec mali co odovzdat. ;) Ale to je skor otazka pet. vyboru a dovery, ktora je nateraz ochromena.

A dalej ako dostat harky od gorilakov, Slavka slubila, ze pre ne zajde do Sabinova /Miscik mi napisal pred casom, ze nema problem ich odovzdat/. A Pcolo odmietol dat tych vyse 6000 /len neviem ci ich ma realne???/, co ma zapisane na axonpro. Mozno sa este dockame prekvapenia z jeho strany. :)

Stretla som pri zbierani aj zenu, ktora robila s peticiami, a vravela, ze pri odovzdani musime byt pritomni, a tiez pri ich kontrole, inak sa nam stane to co 99%,SNS, cize nam tam ktosi podstrci falosne.
Platne su iba CITATELNE a UPLNE podpisy. Len neviem, ci toto vsetko dokazeme ustriehnut.

Vyzbierat musime o dost viac, ako rezervu.
Iva Kamenicka
Člen OZ PD
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Sob 20. Apr 2013 2:49:51


Späť na Petícia za lepšie Slovensko

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť