Ako osloviť viac ľudí 1: NEWSLETTER a zbieranie mailov

Diskusia komunity podorovateľov Petície za lepšie Slovensko

Chceme Newsletter?

Nie
0
Nehlasovalo
Áno, ale nechcem záujemcov o newsletter zisťovať na ulici. Iba pre tých ktorí prejavia záujem na webe, alebo mailom, alebo tu vo fóre a pod.
0
Nehlasovalo
Áno a záujemcov o newsletter ponúkať na ďalšom na tom určenom tlačive. Som skor za tlačivo 8-Ziadost-o-informacie2.pdf
1
50%
Áno a záujemcov o newsletter ponúkať na ďalšom na tom určenom tlačive. Som skor za tlačivo 8-Ziadost-o-informacie.pdf
1
50%
Áno a záujemcov o newsletter ponúkať priamo na petičnom hárku 5-Peticia-NRSR.pdf a 6-Peticia-referendum.pdf - oboch
0
Nehlasovalo
Áno, ale nejak inak - vyjadrím sa v diskusii
0
Nehlasovalo
 
Celkom hlasov : 2

Ako osloviť viac ľudí 1: NEWSLETTER a zbieranie mailov

Poslaťod Marián Orávik » Ned 29. Sep 2013 19:32:11

Priznajme si, že s petíciou sa nám zatiaľ veľmi nedarí s oslovovaním ľudí, aby nám s tou petíciou pomohli. Problém vidím v tom, že sme nedokázali osloviť dosť ľudí, aby nám s tým pomohli. A potom je ten zber petície otravný pre všetkých zúčastnených.

Kľúč k úspechu je pritom jednoduchý. Petíciu môžeme zberať tak, že:
 • 1 vyzbiera 100 000 podpisov, alebo
 • 10 vyzbiera každý po 10 000 podpisov, alebo
 • 100 vyzbiera každý po 1 000 podpisov, alebo
 • 1 000 vyzbiera každý po 100 podpisov, alebo
 • 10 000 vyzbiera každý po 10 podpisov...
Teda pokiaľ nás je v rozmedzí 10-100, tak jeden nový človek, ktorý by s tým chcel pomôcť je cennejší ako 1000-10000 podpisov. Nie preto, že by toľko podpisov zozbieral, ale preto, že je schopný osloviť ďalších (pri predpoklade rovnakej možnosti všetkých na zbieranie aj na oslovovanie ďalších ľudí).

Preto sme sa mali sústrediť viac na získavanie nových kolegov, ktorí by nám s petíciou pomohli. Preto poprosím, ak niekoho niečo napadne. Nech to napíše do fóra petície: viewforum.php?f=11 (aj ak sa mu to bude zdať ako blbosť). Na to je tu toto fórum, aby sa ostatní k tomu mohli vyjadriť a buď to prijať, alebo odmietnuť. Najlepšie pre každý nápad vytvoriť novú tému, aby sa v jednej téme diskutovala iba jeden nápad a nemiešalo sa to.

A hneď začínam prvou témou, ktorá už viac krát bola Paulom spomínaná, ale nikdy sa nezrealizovala - Informovanie o priebehu petície všetkým, ktorí o to prejavia záujem a dajú nám mailovú adresu.

Prečo to robiť? Pretože keď aj keď máme X tisíc podpisov, ľudia ktorí sa nám podpísali už možno aj zabudli, že niečo podpísali. Ale my potrebujeme, aby nielen niečo podpísali, ale aby podporovali to čo podpíšu. Ak by sa nám aj podarilo zozbierať tých 100 tisíc podpisov, bez možnosti vytvoriť tlak na NRSR, len nás pár desiatok nič nedosiahne. Potrebujeme s tými, ktorí nám to podpísali a ktorí sa teda s danými myšlienkami stotožňujú byť v pravidelnom kontakte, aby v prvom rade nezabudli, že petícia žije, že ju podpísali, ako sa jej darí, aby ju prípadne mohli aj osobnou aktivitou podporiť napr. pri nejakých špeciálnych príležitostiach, ako viewtopic.php?f=11&t=101, propagačných akciách, rokovaní o požiadavkach petície v NRSR.

A na to budeme potrebovať mailové adresy od tých, ktorí tú petíciu podporujú, aby sme im mohli posielať priebežné informácie a výzvy o príležitostnú pomoc. Aby sme im pravidelne pripomínali, že takáto petícia existuje a prípadne aby ak sa uvoľnia, (alebo sa nad nami zľutujú, že ako sa s tým trápime) tak nám s tým niekedy aj pomôžu. Tak ako to spravili tá petícia, ktorú spomína Paul: viewtopic.php?f=37&t=100 . Tí zberali najskôr elektronicky - aj mailové adresy a to im pomohlo v oslovovaní ľudí.

Preto si myslím, že by sme mali aj my začať zberať mailové adresy. Ja by som potom vedel zrealizovať ten newsletter, ak by som mal mailové adresy. Spravím ho bez ohľadu na to, či bude niekto zbierať podpisy, alebo nie, aspoň pre nás...

Napadá ma viacero možností, ako tie mailové adresy zbierať:
 1. Buď na separátny list ako napr 8-Ziadost-o-informacie.pdf, alebo 8-Ziadost-o-informacie2.pdf
  • výhoda je v tom, že je to viac anonymné - nie je spárované skutočné meno, adresa, dátum narodenia s mailom.
  • Nevýhoda je, že ak by sa to zberalo osobitne, tak predpokladám, že by sa takto zozberalo oveľa menej mailov ako:
 2. Alebo vytvoriť nový stĺpec pre mailovú adresu priamo do petičného hárku. Tento nápad je trochu divoký, priznávam, boli by sme na Slovensku asi priekopníci ak by sme to takto spravili. Je tam už totižto aj tak málo miesta na petičnom hárku na zadávanie najmä adresy. A meno, adresa, dátum narodenia a podpis tam musia byť... Ale ak by sme sa rozhodli vyhodiť z petičného hárku petičný výbor a otočili petičný hárok, tak by sa to zmestilo a ešte aj na adresu by vyšiel takmer dvojnásobny priestor. Viď návrh 5-Peticia-NRSR.pdf a 6-Peticia-referendum.pdf.
  • Výhodu by to malo, že by sme takto pravdepodobne získali oveľa viac mailov - aj pri hromadných akciách ako viewtopic.php?f=11&t=101 , aj od tých, ktorí, ktorí si stiahnu petičný hárok z internetu, aj tých ktorí si petičný hárok nájdu v schránke, alebo dostanú pri nejakej petičnej akcii.
  • Nevýhod je ale viacero: prepojenie mena, adresy, dátumu narodenia aj s mailovou adresou - to už je dosť moc a nie je to potrebné - viď špeciálny hárok "8-Ziadost-o-informacie.pdf". Hárok by musel byť asi na ležato. A nakoniec dať ten mail iba na jeden hárok, alebo na obidva hárky? V každom prípade 2x vypisovať mail je zbytočné... Ďalšia nevýhoda je, že ako rýchlo zhromažďovať mailové adresy? S tými petičnými hárkami sa musí zachádzať opatrne, ale ak by tie mailové adresy boli na špeciálnych hárkoch, tak by sa možno dali rýchlejšie zhromažďovať ako tie petičné hárky...

Čo vy na to?
Prílohy
8-Ziadost-o-informacie2.pdf
(33.48 KiB) 422 krát
8-Ziadost-o-informacie.pdf
(40.29 KiB) 415 krát
6-Peticia-referendum.pdf
(48.14 KiB) 407 krát
5-Peticia-NRSR.pdf
(47.33 KiB) 419 krát
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Ako osloviť viac ľudí 1: NEWSLETTER a zbieranie mailov

Poslaťod Paul Pirovits » Pon 30. Sep 2013 14:24:38

Mňa, hneď na prvý krát oslovili naležato otočené podpisové formuláre petíccie aj s e-mailovou adresou. Je to komfortné pre podpisovateľa, bude si istý, že je to v jednom balíku aj s jeho podpisom podpory petície aj možnosti prebežnej informovanosti. Možno by som tam doplnil o slovo; dobrovoľný údaj.

Zároveň ak sa to dá využiť, označiť si záujemcu o podielaní sa na zberu podpisov ako dobrovoľný zberača a dať mu zároveň balíček inštruktáži.
Ja som to robil ešte na začiatku zbere podpisov v apríli 2012 a vždy sa niekto našiel.

Dnes som sa cez e-mail popýtal nemeckých kolegov, akým štýlom išli na to, že takto získali pri zbere podpsov e-mail adresy a dokonca členov do svojho OZ. Ak si dobre pamätám z celkovo 35 000 získaných podpisov pod petíciu k sťažnosti na Spolkový ústavný súd vo veci Eurovalu, 600 podpisovateľov sa stalo členmi OZ Mehr Demokratie, takže pri tých u nás doteraz cca.25 000 získaných podpisov by to vychádzalo na 500 členov, nehovoriac o získaných e-mailových adresách a potencionálnych podporovateľ petície a znalých vďaka newslettrami kŕmench voličov a ich okolia pri účasti na referende. Akonáhle dostanem odpoveď, podám správu.

Paul
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Ako osloviť viac ľudí 1: NEWSLETTER a zbieranie mailov

Poslaťod Paul Pirovits » Str 02. Okt 2013 10:19:02

Tu je v stručnosti odpoveď na moje horeuvedené dotazy od nemeckých kolegov (Daniela Schilla) z DI:

E-mailové adresy zbierajú na papier zvlášť, nakoľko tlačivo petície schvaľujú úrady a je tu aj problém ochrany osobných údajov, čo v Nemecku je dosť strážená vec. Okrem toho si u podpisovateľa petícii, ktorí súhlasil s registráciou jeho e-mail adresy pre ďalšiu informovanosť o osude petície newslettrami, urobili aj ceruzkou interný znak-krížik pri mene občana na formulári petície.

Pri zbere podpisov pod petíciu za stop Eurovalu potrebnú na vyjadrenie stanoviska Ústavného súdu, získali popri zbere 35 tisíc podpisov a e-mailových adries (počet mi unikol) a priamo pri stolíku po vyplnení prihlášky 1000 nových členov do ich združenia.

Z tohoto pohľadu sa viac priklaňam k oddelenému zberu e-mail adries (ale tiež som za spoločné) a podporujem začať popri zberu e-mail adries pracovať na tom ako získavať členov priamo pri podpisovaní petície. Zatiaľ samozrejme naše OZ PD nie je tak populárne u nás tak ako u nemeckých kolegov Mehr Demokratie v Nemecku, tu treba niečo s tým urobiť.

(Napríklad pri využití Európskej občianskej iniciatívy v petícii za ochranu vody pred privatizovaním, ktorá ma už 1,8 mil elektronických podpisov a chýba 200 tisíc k potrebným 2,0 mil, je problém dostať sa petičnému výboru k e-mailovým adresám podpisovateľom, EÚ im to odmieta vydať a tak nemôžu byť občania EU informovaný cez newslettre petičným výborom.
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54


Späť na Petícia za lepšie Slovensko

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť