Zber podpisov počas volieb do VÚC 9.11.2013

Diskusia komunity podorovateľov Petície za lepšie Slovensko

Zber podpisov počas volieb do VÚC 9.11.2013

Poslaťod Marián Orávik » Sob 28. Sep 2013 0:14:48

Blížia sa voľby do VÚC. A potom v priebehu roka sú dokonca ďalšie dvoje voľby. To sú hneď tri skvelé príležitosti na zber podpisov.

Medzitým budú politici určite šalieť v parlamente a kde kade a ľuďom sa budú nožíky vo vreckách otvárať (počas kauzy SPP mohol človek pomaly verbovať ľudí na ulici na Vaského revolúciu). Napr. na http://www.wikidemokracia.org je viac ako 600 ľudí, ktorí sa sami prihlásili a overili a chcú niečo zmeniť. Ale aj ide, napr. ľudia z prostredia SV... Prakticky všade, na každom info kanáli majú ľudia po kauze SPP zdvihnutý adrenalín.

Mnohí čakajú ľudia na akúkoľvek príležitosť ako by mohli tým v parlamente zakrútiť krkom. Čo tak ich osloviť - možno by chceli nasmerovať energiu trošku konštruktívnym smerom. Doba je ideálna a ja vidím to tak, že keď sa teraz rozbehneme, tak sa zastavíme až keď, ako Jožo Vaško hovorí, budeme mať nazberaných 2 milióny podpisov ;-)

Takže čo presne robiť? Nič jednoduchšieho... Stačí osloviť každého, kto má ruky a nohy nech v deň volieb zbiera podpisy. Ak nás bude dosť za deň zozbierame aj tých 100 tisíc tak, ako sme si to plánovali už na pri voľbách do NRSR.

Pri voľbách do NRSR to moc nevyšlo, lebo sme sa v tomto celkom spoľahli na http://www.protestgorila.sk ... Vsadili sme na jednu kartu, ktorá nebola zrovna esom v rukáve. Zlyhal ľudský faktor a ani časovanie nebolo optimálne... Dva dni pred voľbami už sa nedá veľa vody namútiť...

Tentoraz však máme oveľa viac času, viac skúseností. Nemusíme riešiť text petície, takže všetku svoju energiu môžme vložiť iba do jednej veci: nájsť ľudí, ktorí ten jeden deň volieb nám pomôžu zbierať podpisy pod petíciu. Všetko hraje pre nás a keď si to sami vlastnou hlúposťou nepokazíme, tak svoj cieľ musíme dosiahnuť. A k tomu nám Boh pomáhaj.

Čo na to budeme potrebovať:

1. Znova vytvoriť team okolo petície, ktorý bude ťahať za jeden provaz. Priznať si chyby (každý sám za seba) a poučiť sa z nich pre budúcnosť. Vzájomná nenávisť a škriepky nám zrejme nijak nepomáhajú v tom, čo chceme dosiahnuť. Je zbytočné kohokoľvek lustrovať a na kohokoľvek sa dívať cez prsty z akéhokoľvek dôvodu. Podstatné je že všetci máme jeden cieľ. Je úplne jedno kto zbiera podpisy - podstatné je to aby boli zozbierané. Aj keby ich zbieral čert, tak mu za to patrí vďaka.

Ako na to? Najlepšie ak by si každý sám v sebe zistil, či chce ešte pokračovať s petíciou, alebo nie a či chce sa zapojiť do zberovej akcie počas volieb do VÚC. Bez ohľadu na všetkých iných. Bez podmienok na iných. A potom to už bude veľmi jednoduché: kto chce pokračovať môže a je vítaný všetkými desiatimi a kto nechce, nemusí. Takto to je jednoduché. Ja osobne nemám žiaden problém aj keby Fico s jeho bandou priniesol tisíc podpisov pod petíciu. Nemám problém ho aj zavesiť na web rovnako ako ostatných: Fico a kolektív: 1000 podpisov. ;-)

A nikomu nemožno ani vyčítať, ak by sa chcel s petíciu skončiť. Naopak treba sa každému kto to vydržal až doteraz ruky-nohy bozkávať... Je to každého jeho život a jeho rozhodnutie ak chce s tým už mať pokoj.

No a keď toto spravíme potom už bude všetko jasné a priame ako jazda po diaľnici. Situácia je pre nás najlepšia aká môže byť. Ľudia sú naštvaní. Chceli by zmenu, ale nevedia akú a ako. My (ktorí sa rozhodneme pokračovať) na druhej strane presne vieme čo chceme (požiadavky z petície) a aj ako to chceme dosiahnuť. Treba osloviť čo najviac ľudí na všetkých frontoch a presvedčiť ich, aby nám pomohli aspoň v ten jeden deň volieb zbierať podpisy.

Na to budeme podľa mňa potrebovať (okrem toho nového realizačného teamu ľudí, v ktorom každý bude chcieť ťahať za jeden provaz):
 • urýchlene dokončiť tú inventúru petície, spočítať podpisy, a zhromaždiť hárky a pripraviť podľa možnosti čo najpompéznejšiu propagačnú akciu ešte pred voľbami - tak aby sa mala petícia šancu dostať aspoň do niektorých médií. A samozrejme vyzvať ľudí na pomoc pri zbere v deň volieb.
 • zkonsolidovať petičný hárok - navrhujem tak ako sme sa predbežne o tom rozprávali na poslednom stretnutí - vyhodiť z petičného hárku sakumprásk celý petičný výbor. Aj tak to tam k ničomu dobrému nie je a nahradiť ho iba kontaktnou osobou. Tým sa vyhneme problémom s petičným výborom...
  • Za kontaktnú osobu ja osobne navrhujem Danku Čahojovú (ak by to chcela zobrať). K tejto funkcii sa nevzťahuje žiadna povinnosť zbierať podpisy ani nič iného. Len ak zozbierame tých 100 000 podpisov, tak tá kontaktná osoba bude musieť vojsť do jamy lvovej (parlamentu) a predniesť im tam tie naše požiadavky tak, aby ich aj priemerný poslanec smeru pochopil. Danka preto, že je z Bratislavy, je všeobecne dôveryhodná, má príjemné vystupovanie a šarm, je to žena a je zvyknutá jednať aj s tou najhoršou sortou ľudí bez toho, aby stratila nervy, takže je schopná absolvovať aj ten výlet do parlamentu bez toho, aby tam spáchala nejaký trestný čin, čo je už samo o sebe obdivuhodné. Volám jej tri krát sláva.
 • A najmä bude treba aby všetci, ktorí sa do toho budú chcieť zapojiť, oslovili ľudí u ktorých je šanca, že by do toho išli a zbierali podpisy aspoň v ten jeden deň - vo voľbách. Ja sa budem snažiť pomocou Roba Hurana osloviť tých 600 ľudí, ktorí sú na wikidemokracii. Možno sa pokúsim dostať túto tému aj do http://www.slobodnyvysielac.sk. Vedel by mi s tým niekto pomôcť? Možno by sa dalo aj s Rostasom (tým konšpiratérom najväčším ja viem... ;-) dohodnúť na nejakom článku do http://www.zemavek.sk). Vie niekto o ďalších médiách, ktoré by o tom informovali? Dá sa to zavesiť aj na alternatívne weby ako http://www.dolezite.sk a kde tade... Každý kto má kde aké kontakty, môže to poslať ďalej. Píšem mobilizačný dokument, ktorý ešte zostručním a spravím z neho viacero verzií pre jednotlivé médiá. Možno by sa chcel niekto inšpirovať, alebo mi s tým pomôcť: http://goo.gl/CZRXJZ
  Je tam tiež nejaký nástrel mien na konci, aby to bolo dôveryhodnejšie. Kto tam nechce byť nech sa vyčiarkne, kto tam chce byť nech sa pripíše, alebo pripíše toho, kto mu tam chýba. Treba vytvoriť čo najlepšie mobilizačno - propagačné materiály a dať ich všade tam, kde je predpoklad, že to nájde niekto, kto by bol ochotní petícii aspoň ten jeden deň pomôcť. Ak sa nám podarí zohnať stovky ľudí, tak sa nám možno podarí konečne priblížiť sa, alebo prekonať prvú métu - 100 tisíc podpisov a potom budeme môcť spraviť taký pred parlamentom taký poprask, že bude tá petícia v každom médiu.
  A keď nie, tak budeme mať oddych do budúcich volieb a budeme môcť premýšľať, kde sme spravili chybu ;-)

Čo vy na to?
(kto chce kompletnú informáciu, prečíta, prípadne okomentuje aj text: http://goo.gl/CZRXJZ ...)
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Zber podpisov počas volieb do VÚC

Poslaťod Paul Pirovits » Ned 29. Sep 2013 13:58:53

Ďakujem za Marianovú výzvu naplnenú úžasným elánom a reálnymi krokmi. Rovnako ďakujem, že počujem to čo som chcel počuť a zodpovedal veľmi dôkladne na moje tri hlavné otázky uvedené aj na viewtopic.php?f=11&t=96

Každý si musí postaviť uprimnu otázku:
1. ako zrealizovať a zorganizovať zozbieranie 350 tisíc podpisov + rezerva,
2. ako dosiahnúť zrušenia povinného kvora účasti na referende Za lepšie Slovensko cez parlament, ak nie potom na dosiahnutie platnosti referenda sa vytvára ďalšia otázka
3. ako zabezpečiť účasť 50% voličov=2,0 mil občanov a ako z toho 1,0 mil občanov-voličov dá súhlas na sfunkčnenie referenda?

Úspech každej petícii leží na viere samotných inicializátorov a podporovateľov. Aká je viera členov OZ PD úkáže realita, ochota isť zbierať podpisy na ulicu. Dvojpetícia má momentálne cca.25 000 signatárov-podporovateľov. Doteraz sme k podpisom nezbierali od signatárom e-mailové adresy k priebežnej informovanosti a držania ich pohotovosti na podporu petície aj pri urnách! To treba od základu zmeniť.

Plne súhlasím, petíciu takéhoto rozsahu je možné zrealizovať jedine masovo v aliancii s inými organizáciami, ako je to bežné vo svete. Ako ich získame? Navrhujem vytvoriť oficiálnu Alianciu pre zber podpisov pod dvojpetíciu a to hlavne pri akciach ako voľby do VUC a iné napr. raz do mesiaca ap.
Úlohou členov OZ PD by bola získať do aliancie nových členov - organizácie (môžu byť aj jednotlivý občania), ktoré členovia osobne poznajú a zapisovať ich do Zoznamu organizácii, komunit, skupín s e-mailovým kontaktom napr. na goole disk. Na každy masový zber, ako napr. VUC, ap. im to bude oznámené. Zaznamenať treba ale aj tie potencionálne organizácie, na ktoré nikto z členov nemá osobné kontakty, ale bolo by vhodné ich osloviť k zberu podpisov (napr. občianske združenia, NGO,komunity ap).
Veľmi pekný príklad je posledná úspešná petícia pozri: viewtopic.php?f=37&t=100
Preštudujte si v aliancii s kým na to inicializátori petície išli, akú web stránku vytvorili, akým spôsobom si získali e-mailové adresy,ako zbierali podpisy atď.,ako oznamovali akcie atď.
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54

Re: Zber podpisov počas volieb do VÚC

Poslaťod Marián Orávik » Ned 29. Sep 2013 17:49:55

Dík Paul za nové nápady, ktoré zosumarizujem:
 1. Zbierať aj mailové adresy od tých, ktorých petícia a jej požiadavky ako sfunkčnenie referenda zaujímajú a chceli by o osude petície byť viac informovaní.
 2. Vytvorenie aliancie: Petícia za lepšie Slovensko
Sú na samostatné témy, takže spravím nové témy...
Obrázok užívateľa
Marián Orávik
Člen OZ PD
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 18:11:53
Bydlisko: Myjava

Re: Zber podpisov počas volieb do VÚC 9.11.2013

Poslaťod Slávka Kočanová » Uto 01. Okt 2013 10:41:55

Dobry napad, ale bolo by dobre ho spropagovat, ako vsetko, cize ak budeme chciet zbierat podpisy pocas volieb, treba to dat vediet aj mediam...kto vie, mozno motyka vystreli a poniektori to uverejnia.....
Slávka Kočanová
Člen OZ PD
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pon 15. Apr 2013 21:56:40

Re: Zber podpisov počas volieb do VÚC 9.11.2013

Poslaťod Paul Pirovits » Uto 01. Okt 2013 11:37:30

Na styk s verejnosťou, mediami, tlačové správy ap. kto je na to určený?
Obrázok užívateľa
Paul Pirovits
Člen Rady OZ PD
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Str 17. Apr 2013 8:24:54


Späť na Petícia za lepšie Slovensko

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť